fbpx

Warto wiedzieć

Burza w górach – co musisz wiedzieć?

Burza to zjawisko meteorologiczne, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu, śniegu, grad oraz wyładowania elektryczne w atmosferze.  Jest to jedno z najczęstszych i najpoważniejszych zagrożeń, jakie możemy spotkać w górach, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.

By uniknąć niebezpieczeństwa bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do górskiej wycieczki.

 1.   Przed wyjściem sprawdź prognozę pogody. Najlepiej sugerować się prognozą godzinową. Sprawdź również komunikaty dotyczące burzy. W trakcie wycieczki sprawdzaj na specjalnych radarach, czy w okolicy nie występują już opady deszczu lub burze. Pamiętaj, że sytuacja pogodowa w górach potrafi się zmienić diametralnie. Obserwuj zmieniające się warunki  – siłę wiatru, zachmurzenie nieba.
 2.   W góry wychodź wczesnym rankiem. Z reguły najwięcej wyładowań atmosferycznych występuje w godzinach południowych i popołudniowych.
 3.   Jeśli będąc na szlaku usłyszysz pierwszy grzmot, zawróć lub skieruj się do schroniska znajdującego się najbliżej. Należy schodzić w dół doliny – im niżej tym bezpieczniej. Możesz łatwo ocenić jak daleko jest burza. Jeśli widzisz błyskawicę, zacznij liczyć do momentu, aż usłyszysz grzmot. Przyjmuje się, że 3 sekundy to 1 kilometr.
 4.   Unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew, cieków wodnych, łańcuchów, drabinek. Nie opieraj się o skały. Zachowaj odległość co najmniej 1 metra.
 5.   Kucnij i złącz nogi razem. Jeśli to możliwe, odizoluj się od podłoża, możesz usiąść na plecaku, na karimacie. Nie wolno się kłaść.
 6.   Przebywając w grupie, w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce. W przypadku porażenia piorunem może wtedy ucierpieć więcej osób.
 7.   Wyłącz komórkę. Mimo, że są różne teorie na ten temat, zawsze warto dodatkowo się zabezpieczyć. Telefon nie ściąga piorunów, ale po wyładowaniu pioruna może się zepsuć. Należy go chronić, aby w awaryjnej sytuacji można było z niego skorzystać.
 8.   Jeśli jesteś świadkiem porażenia piorunem, reaguj.

Jak pomóc osobie porażonej przez piorun?

 1.       Sprawdź, czy poszkodowany leży w bezpiecznym miejscu, np. nie ma spadających kamieni.
 2.       Sprawdź czy poszkodowany jest przytomny.
 3.       Zadzwoń po pomoc (tel. ratunkowy GOPR 601 100 300, OGÓLNY 112), podajemy dokładną informację o poszkodowanych osobach i miejscu wypadku.
 4.       Jeśli poszkodowany oddycha, kontroluj jego stan i zabezpiecz go przed wychłodzeniem.
 5.       Jeśli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij akcję reanimacyjną.