Burza w górach – co musisz wiedzieć?
Burza to zjawisko meteorologiczne, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu, śniegu, grad oraz wyładowania elektryczne w atmosferze. Jest to jedno z najczęstszych i najpoważniejszych zagrożeń, jakie możemy spotkać w górach, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.
By uniknąć niebezpieczeństwa bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do górskiej wycieczki.
- Przed wyjściem sprawdź prognozę pogody. Najlepiej sugerować się prognozą godzinową. Sprawdź również komunikaty dotyczące burzy. W trakcie wycieczki sprawdzaj na specjalnych radarach, czy w okolicy nie występują już opady deszczu lub burze. Pamiętaj, że sytuacja pogodowa w górach potrafi się zmienić diametralnie. Obserwuj zmieniające się warunki – siłę wiatru, zachmurzenie nieba.
- W góry wychodź wczesnym rankiem. Z reguły najwięcej wyładowań atmosferycznych występuje w godzinach południowych i popołudniowych.
- Jeśli będąc na szlaku usłyszysz pierwszy grzmot, zawróć lub skieruj się do schroniska znajdującego się najbliżej. Należy schodzić w dół doliny – im niżej tym bezpieczniej. Możesz łatwo ocenić jak daleko jest burza. Jeśli widzisz błyskawicę, zacznij liczyć do momentu, aż usłyszysz grzmot. Przyjmuje się, że 3 sekundy to 1 kilometr.
- Unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew, cieków wodnych, łańcuchów, drabinek. Nie opieraj się o skały. Zachowaj odległość co najmniej 1 metra.
- Kucnij i złącz nogi razem. Jeśli to możliwe, odizoluj się od podłoża, możesz usiąść na plecaku, na karimacie. Nie wolno się kłaść.
- Przebywając w grupie, w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce. W przypadku porażenia piorunem może wtedy ucierpieć więcej osób.
- Wyłącz komórkę. Mimo, że są różne teorie na ten temat, zawsze warto dodatkowo się zabezpieczyć. Telefon nie ściąga piorunów, ale po wyładowaniu pioruna może się zepsuć. Należy go chronić, aby w awaryjnej sytuacji można było z niego skorzystać.
- Jeśli jesteś świadkiem porażenia piorunem, reaguj.
Jak pomóc osobie porażonej przez piorun?
- Sprawdź, czy poszkodowany leży w bezpiecznym miejscu, np. nie ma spadających kamieni.
- Sprawdź czy poszkodowany jest przytomny.
- Zadzwoń po pomoc (tel. ratunkowy GOPR 601 100 300, OGÓLNY 112), podajemy dokładną informację o poszkodowanych osobach i miejscu wypadku.
- Jeśli poszkodowany oddycha, kontroluj jego stan i zabezpiecz go przed wychłodzeniem.
- Jeśli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij akcję reanimacyjną.