fbpx

Warto wiedzieć

Jak przygotować się do wyjścia w góry

Czy w Polsce, czy w Europie są góry tak piękne, że od samego patrzenia zapiera dech w piersi. Chciałbyś poczuć nieograniczoną przestrzeń stając na ich szczycie? Zdradzimy Ci jak bezpiecznie spełnić swoje marzenia. Jesteś początkującym wędrowcem? – świetnie trafiłeś!

Niezależnie od tego czy są to Bieszczady czy Karkonosze dla swojego komfortu i bezpieczeństwa musisz się dobrze przygotować do wędrówki. Pogoda w górach jest bardzo zmienna i nietrudno o ekstremalne warunki. Niektóre z naszych wskazówek mogą okazać się dla Ciebie banalne, oczywiste, a nawet śmieszne, ale wiedz, że wszystkie są głosem rozsądku.

  1.       Zadbaj o swoją kondycję

Jeśli wysiłek fizyczny sprawia Ci nie lada problem, przed pierwszą wyprawą w góry zadbaj o swoją kondycję. Wybierz się na rower, na dłuższy spacer idąc z pracy lub pobiegaj. Góry to nie przelewka, szybko weryfikują nieprzygotowanie do wędrówki. Spływający pot z czoła, obolałe mięśnie, błoto lub kamienie, żar z nieba czy wprost przeciwnie – wiatr czy deszcz. Przecież musisz im sprostać.

  1.       Dokładnie zaplanuj trasę

Przed wyjściem w góry zaplanuj dokładnie trasę. Zapoznaj się z poziomem trudności, długością oraz planowanym czasem przejścia danego szlaku. Szukaj tras dostosowanych do swoich możliwości. Zorientuj się czy na trasie są schroniska górskie, które mogą stanowić awaryjne miejsca schronienia lub odpoczynku. Podczas planowania wędrówek ważną rolę odgrywa pora roku. Jesienią lub zimą warto wyruszyć wcześnie rano, bo w górach szybko robi się ciemno. Przemyśl ewentualną drogę odwrotu, jeżeli podjąbyś decyzję o skróceniu wyprawy. Pamiętaj, że poszczególne kolory szlaków wcale nie oznaczają ich stopnia trudności. Do zaplanowania trasy może posłużyć Ci mapa, a także aplikacje mobilne takie jak Mapy.cz czy Mapa Turystyczna.

  1.       Sprawdź aktualną prognozę pogody

Zanim wyjdziesz na szlak sprawdź prognozę pogody. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio przygotować się do wędrówki – jak się ubrać lub co zapakować do plecaka. Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Jeśli zapowiadają burze, ulewy i silny wiatr – odpuść sobie trekking – możesz narazić siebie jak i innych na niebezpieczeństwo. Pogoda w górach jest bardzo zmienna – pamiętaj o tym.

  1.       Pochwal się dokąd idziesz

Przed wyjściem w góry poinformuj swoich znajomych lub nawet gospodarzy apartamentu o planowanej trasie wędrówki i planowanym powrocie. To bardzo ważna informacja, która może znacznie skrócić czas na udzielenie Ci pomocy, a nawet uratować Ci życie. Jeśli wróciłeś z trasy, poinformuj również o swoim powrocie.

  1.       Ubierz się na cebulkę

Na wędrówkę załóż odpowiednie buty, powinny być wygodne, sznurowane, posiadające antypoślizgową podeszwę, najlepiej, żeby osłaniały kostkę i były nieprzemakalne. Buty to bardzo ważny element górskiego ubioru. Nigdy nie zakładaj nowych, niesprawdzonych butów na szlak. Miej drugą parę długich skarpetek w plecaku. Ubierz się na cebulkę – warstwowo. Możesz się rozebrać, aby unikać przegrzania albo ubrać, aby nie zmarznąć. Druga najważniejsza część garderoby, którą musisz zapakować to kurtka przeciwdeszczowa. Pamiętaj o odzieży termoaktywnej, która dobrze odprowadza pot od ciała. Polar lub softshell, który ochroni Cię przed wyziębieniem. Nakrycie głowy odpowiednie do pory roku, aby osłonić się przed słońcem lub przed wiatrem.

  1.       Zapakuj swój ekwipunek

Plecak to podstawa, im mniejszy/lżejszy tym lepszy. Na jednodniowy trekking po górach zdecydowanie wystarczy plecak 10-20 l. W górach obie ręce muszą być wolne. Do plecaka nie zapomnij zapakować dokumentów i pieniędzy, naładowanego telefonu z dodatkowym zasilaniem –powerbank. Mapę, nawet jeśli bardzo dobrze znasz szlak, miej ją zawsze przy sobie. Latarkę czołową – polecana szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybko nadchodzi zmrok. Zapakuj również mini apteczkę z podstawowymi lekami przeciwbólowymi, plastrami, opatrunkiem jałowym. Dobrze zaopatrzyć się w folię ratunkową NRC chroniącą przed wychłodzeniem. Zajmuje niewiele miejsca, a może uratować życie. Słońce w górach jest ostre dlatego też krem z filtrem wskazany jest o każdej porze roku. Warto również wziąć okulary przeciwsłoneczne. Przydatne zwłaszcza latem okażą się chusteczki odświeżające. Kijki odciążają kolana i angażują ramiona. I najważniejsze zimą raki – niezbędne.

Jeśli chodzi o napoje, najlepiej zapakować wodę niegazowaną. Musisz zabrać tyle wody, aby się nie odwodnić. Słodkie napoje powodują dodatkowe pragnienie. Herbata w termosie jest świetnym rozwiązaniem w jesienne i zimowe wędrówki. Nie zapomnij, że kanapki, drobne przekąski, czekolada i orzechy w czasie wędrówki są bardzo wskazane, ponieważ dodają energii. Można zaplanować wędrówkę tak, aby ciepły posiłek zjeść w schronisku.

  1.       Zachowuj się w górach

#Zachowuj ciszę       #Nie zostawiaj po sobie śmieci         #Witaj się na szlaku