fbpx

Warto zobaczyć

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Karkonoszach. Jest on również jedną z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku.

Góra Chojnik, na której zamek się znajduje ma 627 m.n.p.m.

Góra ta, zbudowana w całości z granitu karkonoskiego, jest położona w granicach miasta Jelenia Góra (Sobieszów), między Zachełmiem a Piechowicami. Od południa poprzez przełęcz Żarską sąsiaduje z górą Żar (680 m n.p.m.), oddzieloną od Chojnika dwoma dolinami: Piekielną Doliną od zachodu i Złotą Jamą od wschodu.

Do zamku wiodą dwa szlaki, czarny i czerwony. Wejście, zarówno jednym, jak i drugim zajmuje ok. 30 minut. Szlak czerwony jest mniej wymagający, spacerowy. Szlak czarny wymaga co prawda więcej wysiłku, ale jest bardziej malowniczy i różnorodny, prowadzi przez grupę skalną Zbójeckie Skały z wąską jaskinią szczelinową o nazwie Dziurawy Kamień.

Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II. Stanowił wtedy jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Kolejnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą rodu. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany do zwiedzania.

Z zamkiem związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie. Podobno jej kaprysem było, żeby kandydat na męża objechał konno w pełnej zbroi zamkowe mury. Długo nikomu się to nie udawało, a kolejni, którzy tego próbowali ginęli spadając w przepaść. Udało się to wreszcie dzielnemu rycerzowi z Krakowa, kiedy jednak oczarowana księżniczka ofiarowała mu swoją rękę – odrzucił jej starania i odjechał. Poniżona i niechciana Kunegunda rzuciła się w przepaść z murów Chojnika. Do dziś podobno nocą można zobaczyć ducha rycerza, który konno objeżdża zamkowe mury.

Zamek jest obecnie siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik. Co roku w sezonie letnim odbywa się tutaj bieg górski – Chojnik Maraton.