Tu warto być! Kowary i okolice, skrywają wiele ciekawych i wartych do sprawdzenia miejsc. Przedstawiamy tylko część atrakcji w okolicy naszych apartamentów.

Aktywnie w górach latem i zimą

Izer Ski & Bike

Mamy dla Was kolejną ciekawą propozycję jak aktywnie spędzić urlop zarówno w lecie, jak i w zimie. Zapraszamy do korzystania z usług Izer Ski & Bike. Izer Ski & Bike to promowanie zdrowego stylu życia związanego z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu dla wszystkich, w każdym wieku, bez żadnych ograniczeń, to gwarancja dobrej zabawy i udanego wypoczynku. Jest to idealna rozrywka dla rodzin z dziećmi, młodzieży, par, singli, firm, grup w otoczeniu pięknej przyrody Gór Izerskich i Karkonoszy. Założycielem firmy jest Sebastian Hojdak, który jest certyfikowanym instruktorem sportu i animatorem czasu wolnego w zakresie:

• prowadzenia wycieczek tematycznych z instruktażem i animacjami na nartach biegowych
w górach Izerskich,
• prowadzenia kursów nauki jazdy na nartach biegowych, nartorolkach w górach Izerskich,
• prowadzenia wycieczek turystycznych na rowerach (górskich, elektrycznych) w Krainie Rowerowej, szkoleń technicznych na Singletrackach, mtb, xc, enduro, downhill,
• prowadzenia wycieczek, kursów z nordic walking, trekkingu w górach Izerskich i Karkonoszach,
• zapewnienia profesjonalnego doboru sprzętu przez cały rok w wypożyczalni, w których mam wynegocjowane rabaty. Możliwe jest zorganizowanie dodatkowych atrakcji po wcześniejszym uzgodnieniu, m.in.: ognisko z kiełbaskami, kulig, zabawy na śniegu, biesiada, impreza integracyjna - i wiele, wiele innych :). Co roku organizowane są wycieczki tematyczne z dodatkowymi atrakcjami: np. Walentynki, Dzień Kobiet, Sylwester, urodziny, rocznice i inne eventy. Wycieczki mogą być jednodniowe, kilkudniowe na terenach Jakuszyc, Szklarskiej Poręby, Świeradowa, Karpacza oraz Czech.

Przy rezerwacji wycieczki prosimy o powołanie się na nasz obiekt, Pan Sebastian będzie miał dla Was rabat: +48 500 525 292.

Zapraszamy na stronę po więcej informacji - kliknij tutaj.

Biegówki w Jakuszycach Wycieczki rowerowe w górach

.

Turystyka rowerowa w Karkonoszach

Popularną formą spędzania aktywnie czasu wolnego jest turystyka rowerowa. Karkonosze to idealne miejsce na wycieczki rowerowe zarówno dla tych co wybierają łagodne i mało wymagające trasy jak i bardziej ekstremalne. Okolica sprzyja rodzinnym wypadom, wokół samych Kowar jest dużo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Polecamy wybrać się na krótką przejażdżkę do pięknego Parku w Bukowcu, około 20 minut drogi od naszych apartamentów, koniecznie wybierzcie się tam na wieżę widokową z której rozpościera się niesamowity widok na panoramę Karkonoszy. Druga propozycja nieco dłuższej trasy prowadzi do urokliwych Pałaców w Karpnikach oraz w Wojanowie. W obu miejscach dobrze zjecie a jeżeli macie ochotę podczas wycieczki zrelaksować się w pałacowym basenie to zabierzcie ze sobą strój i klapki bo w Pałacu Wojanów jest basen. Proponujemy jednak wcześniej skontaktować się z obiektem w celu ustalenia szczegółów.

Zapraszamy serdecznie do sprawdzenia propozycji tras jak i szlaków rowerowych przygotowanych przez centrum rowerowe.

Jest to przewodnik, w którym znajdą Państwo dokładny opis trasy/szlaku, mapę z wytyczonymi punktami, parametry trasy, ważne i przydatne wskazówki, atrakcje na trasie jak również mejsca noclegowe oraz gdzie po drodze posilicie się przed kontynuacją podróży.

Polecamy!

Turystyka rowerowa w Karkonoszach Aktywnie latem|Tu znajdziesz informacje o ciekawych trasach<br>pieszych i rowerowych.

.

Rowerem do Chatki Górzystów

Rowerem do Chatki Górzystów

Szklarska Poręba – Jakuszyce, Schronisko Chatka Górzystów 22 km


Urocza, łatwa trasa, nie ma tu dużych przewyższeń. Zaczynamy w Jakuszycach – parking płatny na Polanie Jakuszyckiej. Stąd udajemy się asfaltową drogą przez las do Schroniska Orle, ok.5 km. Dalej na Halę Izerską (840–880 m n.p.m.) do Chatki Górzystów – droga szutrowa, miejscami z duża ilością kamieni, pokonaniu ok.2 km drogą biegnącą przez las, szlak prowadzi wzdłuż rzeki Izery – przez łąki – idealne miejsce na wyjazd z dziećmi. Po 3 km jesteśmy w Chatce Górzystów. Trzeba tu skosztować naleśników na cieście biszkoptowym z twarogiem i jagodami, warto stać w kolejce. Droga powrotna: polecamy powrót “po śladach”, dla doświadczonych “górali” powrót przez: Halę Izerską – tą samą drogą ok. 1,5 km, potem w lewo w stronę Jagnięcego Jaru i dalej w lewo wjeżdżamy na Końską Ścieżkę (kładki przeplatane wąską dróżką), następnie delikatny zjazd do Rozdroża pod Cichą Równią i dalej zjazd asfaltem ok. 3 km, przed torami skręcamy w prawo na polną drogę. Po 400 m jesteśmy w Jakuszycach.

.

Wyciągi narciarskie w Karpaczu i nie tylko

Wyciągi narciarskie w Karpaczu i nie tylko

Aktualne informacje o czynnych wyciągach narciarskich oraz stanie pokrywy śnieżnej na stokach znajdziesz w komunikacie narciarskim na stronie internetowej www.karpacz.pl/komunikat-narciarski w sezonie zimowym. Komunikat uzupełniany jest wtedy codziennie rano, bezpośrednio przez właścicieli wyciągów narciarskich.
Przedstawiamy dodatkowo indywidualne strony internetowe wybranych wyciągów narciarskich w Karpaczu i okolicach, przed planowaną podróżą warto zajrzeć również w te miejsca :).

Karpacz SKI ARENA

Pod Wangiem stacja narciarska

Karpatka Karpacz

Winterpol Karpacz

Stok Relaks Karpacz

Superstacja CZARNÓW SKI

Mala Upa Ośrodek Narciarski

Atrakcje w okolicy

Aktywny wypoczynek z biurem turystycznym VIP TRAVEL

Aktywny wypoczynek z biurem turystycznym VIP TRAVEL

Bogata oferta i różnorodność wycieczek, które organizowane są niemalże codziennie, gwarantują, że każdy znajdzie coś dla siebie. Biura turystyczne VIP TRAVEL zlokalizowane są w Karpaczu.
Przykładowe kierunki: Skalne Miasto - dla lubiących spokój, Praga i Drezno - dla aktywnych i spragnionych zwiedzania, wycieczki po Kotlinie Jeleniogórskiej, zwiedzanie Karpacza. Biuro podróży oferuje również wynajem busów, przewodnika wycieczki czy przewodników górskich. Dokładne plany wycieczek, kierunki oraz cenniki znajdziecie na stronie biura podróży.

Gorąco zachęcamy do skorzystania z przygotowanych ofert wycieczkowych - kliknij tutaj

.

Termy Cieplickie - Zabawa dla całej rodziny

Termy Cieplickie - Zabawa dla całej rodziny

Termy Cieplickie to kompleks basenowy ze strefą SPA i wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Znajdziecie tutaj wiele ciekawych atrakcji, m.in.: zjeżdżalnie rurowe i trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna, leżanki wodne, jacuzzi, bicze i płaszcze wodne, dziką rzekę i huśtawkę wodną. W okresie wakacyjnym otwierany jest basen sezonowy, zewnętrzny. W ofercie znajduje się również aqua aerobic, squash i fitness. Termy mieszczą się w samym Centrum uzdrowiskowych Cieplic, blisko dwóch zabytkowych pięknych parków.

Na oficjalnej stronie Term znajdziecie więcej szczegółów - kliknij tutaj

Zapraszamy do skorzystania ze specjalnie przygotowanego pakietu - kliknij tutaj

.

Wodospady Szklarskiej Poręby

Wodospady Szklarskiej Poręby

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (846 m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Jedna z tras, która prowadzi do wodospadu rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Szosy Czeskiej - szlak czerowny. Czas dojścia to około 40 minut w jedną stronę. Droga jest kamienista a jej ostatni odcinek jest dość stromy. Wodospad Kamieńczyka możemy podziwiać z dolnej platformy (płatna) jak i górnej. Warto sprawdzić obie formy, które ukazują piękno wodospadu z różnych perspektyw.

 

Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach, położony jest na wysokości 525 m n.p.m. Droga do wodospadu trwa około 15 minut. Latem bez problemu dostaną się tam rodzice z wózkiem czy osoby niepełnosprawne. przy wodospadzie funkcjonuje małe schronisko PTTK Kochanówka.

.

Dziki Wodospad Karpacz

Dziki Wodospad Karpacz

Dziki wodospad w Karpaczu polecamy zobaczyć szczególnie latem, w otoczeniu soczystej zieleni, prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Wodospad nie powstał z rąk matki natury, kamienną zaporę stworzył człowiek. Rzeka Łomnica być może wygląda nie pozornie, ale bywała groźna i niebezpieczna. Wodospad znajduje się w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Wstęp jest bezpłatny.

.

Time Gates - Bramy czasu w centrum Jeleniej Góry

Time Gates - Bramy czasu w centrum Jeleniej Góry

Time Gates to podziemna trasa turystyczna zlokalizowana pod Wzgórzem Kościuszki (Góra Szubieniczna) w Jeleniej Górze. Udostępniono do zwiedzania około 1200 m korytarzy. Oprowadzanie z przewodnikiem trwa około godziny. Całość wycieczki jest świetnie zorganizowana, zainteresuje i spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Poznacie historię okolicy dosłownie cofając się w czasie i odkryjecie tajemnicę największych podziemi w Karkonoszach. Więcej informacji na temat godzin zwiedzania jak i cen biletów uzyskacie na stronie Time Gates.

.

Siruwia - Mała Japonia

Siruwia - Mała Japonia

Siruwia to kawałek Japonii w sercu Karkonoszy. Wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju miejsce. Ogród został zaprojektowany zgodnie z japońską sztuką zakładania ogrodów oraz filozofią feng shui.  Spacer po ogrodzie ukazuje piękno przyrody zamkniętej w charakterystyczne dla Japonii kompozycje, wodospady i strumienie. Zwiedzanie jest interesującą przygodą, gwarantującą wiele doświadczeń i atrakcji. W ogrodzie spotkasz samuraja, gejszę i drzewa bonsai. W ogrodowej kawiarni można napić się prawdziwej japońskiej zielonej herbaty.
Dla dzieci przygotowany został nowoczesny plac zabaw z dziesięciometrowymi zjeżdżalniami, które zadowolą najwybredniejszych małych turystów. Miejsce to łączy rozwój sprawności dzieci z beztroską zabawą.

Ogród Japoński Siruwia

.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik

Ruiny zamku Chojnik to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Karkonoszach. Góra Chojnik, na której znajduje się zamek ma 627 m.n.p.m. Do dziś rozgrywane są tutaj turnieje rycerskie i inne atrakcje dla turystów jak np. strzelanie z łuku. Trasa rozpoczyna się w Sobieszowie, bez problemu pokieruje Was nawigacja. Zamek do zwiedzania jest dostępny o określonych godzinach, obowiązują również dodatkowe opłaty za wstęp. Warto obrać dwie różne trasy na start i powrót. Przy rozdrożu tzw. Płaski Kamień polecamy zacząć od czarnego szlaku, po drodze będzie bardzo ciekawa grupa skalna Zbójeckie Skały oraz jaskinia Dziurawy Kamień. Na zejście proponujemy mieszankę szlaków: żółty, zielony i szlak czerwony (spacerowy). 


 

.

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Polecamy jako obowiązkowy punkt zwiedzania Karpacza, szczególna atrakcja dla wielbicieli architektury. Świątynia Wang swoją pierwotną lokalizację miała w Norwegii. Drewniana konstrukcja zewnętrzna robi wrażenie, zwłaszcza, że została wykonana bez użycia gwoździa, podobnie jak środek świątyni zdobiony licznymi rzeźbami. Od Świątyni Wang rozpoczyna się również bardzo ciekawy i popularny szlak niebieski. Trasa prowadzi na schronisko Samotnia obok Małego Stawu, dalej na Dom Śląski i kończy podróż na samej Królowej Śnieżce.

Na zewnątrz możliwość wykonania ciekawych zdjęć panoramy Karpacza i Karkonoszy.

.

Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Multimedialne Muzeum Karkonoszy w Karpaczu ul. Karkonoska 5 to 9 multimedialnych sal do Twojej dyspozycji, które zostały poukładane w sposób chronologiczny, tak abyś mógł przejść przez historię Karkonoszy od powstania kontynentów, poprzez erę wielkich gadów, epoki lodowcowe aż po czasy współczesne.

To centrum nauki o Karkonoszach, które łączy zarówno edukację, jak i doskonałą zabawę dla dzieci i większych odkrywców.

Multimedialne Muzeum Karkonoszy

.

Muzeum Karkonoskie Tajemnice

Muzeum Karkonoskie Tajemnice

Kiedy w górach pada deszcz (i nie tylko wtedy!) warto odwiedzić Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu ul. Adama Mickiewicza 1a. Miejsce, które pozwala odkryć magię Karkonoszy! Świetna wystawa, która przenosi nas w świat 12 legend i dawnych wierzeń z regionu, a wszystko to w klimacie tajemnicy, który tworzy gra świateł i dźwięków. Ponadto na multimedialnych ekranach można stworzyć swojego Ducha Gór czy odkryć kamień filozoficzny albo zagrać na harfie z niewidzialnymi strunami. Karkonoskie Tajemnice zostały uznane jako jeden z 7 Nowych Cudów Polski przez National Geographic.

Karkonoskie tajemnice

.

Schronisko PTTK Perła Zachodu

Schronisko PTTK Perła Zachodu

Perła Zachodu to schronisko zlokalizowane kilka km od Jeleniej Góry. Budynek wybudowany jest na krawędzi urwiska nad jeziorem Modrym. Polecamy wybrać się tam na wycieczkę.

Trasa piesza - zaczynamy od Wzgórza Krzywoustego, znajduje się tam wieża widokowa. Dalej prowadzi nas leśna Ścieżka Poetów - urokliwa i przyjemna. Do Perły można dojść również drogą asfaltową, która rozpoczyna się tuż przed Wzgórzem Kościuszki. W restauracji "Gościniec Perła Zachodu" możecie zatrzymać się na obiad, deser, kawę czy piwko. Polecamy powrót do Jeleniej Góry, drugą stroną rzeki. Trasa wiedzie wzdłuż rzeki Bóbr, jest trochę bardziej wymagająca niż dwie pierwsze. Czas przejścia może zająć nawet 4 h plus dodatkowy postój na miejscu.

Trasa od strony Siedlęcina jest dużo krótsza i od Wieży Ksążecej w Siedlęcinie do wejścia na Perłę Zachodu trwa około 30-40 minut w jedną stronę. Droga jest asfaltowa.

Trasa samochodowa - Jelenia Góra - Siedlęcin. Droga prowadzi do samej Perły Zachodu. Szczególnie w popołudniowe weekendy, może być problem żeby zaparkować. 

.

Zapora w Pilchowicach

Zapora w Pilchowicach

Zapora na rzece Bóbr jest najwyższą zaporą kamienną i łukową w Polsce. Mierzy 69 metrów. Ciekawie wygląda również budynek elektrowni, który na pierwszy rzut oka przypomina zwykły dom mieszkalny, usytuowany jest u stóp zapory oraz kanał upustowy, który w tym przypadku jest zbudowany na kształt kamiennych schodów. Nad Jeziorem Pilchowickim znajduje się również nieczynny most kolejowy, który zasłynął w mediach, za sprawą planów wyburzenia go na potrzeby filmu. Nie polecamy kąpieli w jeziorze Pilchowickim, jednak zachęcamy gorąco do skorzystania z tamtejszych atrakcji m.in. rowery wodne, kajaki, łodzie wiosłowe, żaglowe jak i te napędzane silnikiem, nurkowanie, rejs statkiem itd. - dla zainteresowanych zostawiamy tutaj link i tutaj drugi link :).

.

Odkryj z nami Dziki Zachód w miasteczku Western City

Tuż obok Kowar, znajduje się jedyne w swoich rodzaju miasteczko, do którego każdy prawdziwy kowboj powinien raz zawitać. Park rozrywki Western City to odwzorowane miasto prosto z Dzikiego Zachodu, znajdziecie tam m.in. stadninę, która liczy około 40 koni w większości rasowych American Quarter Horse, których korzenie sięgają właśnie Dzikiego Zachodu, pastwiska dla bydła, biuro Szeryfa, Pocztę, Sklep Kolonialny, Saloon, w którym zjecie prawdziwy kowbojski posiłek i oczywiście Bank, na który napadają rewolwerowcy, żeby zrabować złoto.
Uważajcie też na pojedynki rewolwerowców i strzelaniny, które odbywają się w miasteczku dość regularnie 😊.
W miasteczku tętni prawdziwe życie tamtych czasów, obsługa miasteczka to prawdziwi kowboje i kowbojki, ubrani w typowe atrybuty jak skórzane kapelusze, kurtki z frędzlami, różnobarwne chusty, ozdobne kabury i kolty, możecie również natknąć się na piękne panie w sukniach z gorsetami, które przechadzają się po Western City i opowiadają historię Dzikiego Zachodu.
W miasteczku każdy znajdzie coś dla siebie – dorośli mogą sprawdzić się w rzuceniu prawdziwym kowbojskim lassem, albo skorzystać ze strzelnicy, która znajduje się w jednym z budynków. Można również nauczyć się płukania złota starą traperską metodą.
A może jazda konno?
Dla dzieci proponujemy spacer na koniu lub kucyku, możliwa jest również jazda w terenie czyli wycieczka konna po okolicy.
Na terenie miasteczka znajduje się również mini zoo.
Atrakcji i wydarzeń, które odbywają się w Western City jest o wiele więcej!
Zachęcamy do odwiedziń w tym naprawdę ciekawym miejscu :) - kliknij tutaj.

Odkryj z nami Dziki Zachód w miasteczku Western City Odkryj z nami Dziki Zachód w miasteczku Western City

Kowary

Muzeum Sentymentów w Kowarach

Muzeum Sentymentów w Kowarach

To prawdziwa gratka dla całej rodziny! Wróć do przeszłości, przechadzając się po tematycznie przygotowanych pokojach pełnych ekspozycji. Powrót do kuchni babci, pokój dziecięco-młodzieżowy czy może gabinet lekarski? Gwarantujemy, że będziesz w pełni szczęścia, krzyczał/krzyczała "ooooooo PAMIĘTASZ TO?" :).

Na stronie muzeum jak i na FB można sprawdzić najnowsze newsy. Być może w tym roku pojawi się kolejny pokój sentymentów?

Muzeum Sentymentów 

.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

W 2 godziny zwiedzisz pałace, kościoły, starówki dolnośląskich miast, odwzorowanymi dokładnie w skali 1:25. Możesz nawet zrobić zdjęcie na szczycie miniaturowej Śnieżki! Budowle są wierną kopią oryginałów, wykonane z niezwykłą starannością i precyzją, to taki Dolny Śląsk w pigułce. Atrakcja tworzona przez ludzi z ogromną pasją i zamiłowaniem do przekazywania swojej wiedzy zwiedzającym. Na miejscu jest kawiarenka i bezpłatny parking.
Przy Parku znajduję się również “Pałacowa Bawialnia”, w której dzieci mogą skakać i zjeżdżać wewnątrz nadmuchiwanych zamków i pałacyków (od czerwca do września). Atrakcja jest osobno płatna.

Park Miniatur

.

Kowarskie kopalnie Podgórze i Liczyrzepa

Kopalnia Podgórze

Podziemna trasa turystyczna liczy około 1600 m, zwiedzanie trwa ponad godzinę. Poznaj historię górnictwa na terenie Dolnego Śląska, dowiedz się jakie były techniki eksploatacji złóż uranu, odkryj tajemnice działalności zakładów przemysłowych R-1. Kopalnia nie jest oświetlona, na czas zwiedzania każdy otrzymuje lampę górniczą. Tajemniczy klimat kopalni zafascynuje nie jednego pasjonata i odkrywce.

Dla turystów przygotowane są jeszcze dodatkowe 2 trasy: trasa ekstremalna, która dostarczy Wam niesamowitych emocji i nurkowa (tylko dla nurków jaskiniowych posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie).

Więcej informacji znajdziecie na stronie - kliknij tutaj

 

Kopalnia Liczyrzepa

Podziemna trasa turystyczno-edukacyjna liczy około 1200 m, zwiedzanie trwa blisko godzinę. Niesamowita wystawa eksponatów, historia górnictwa w Kowarach związana z wydobywaniem minerałów, kruszców, żelaza, srebra oraz rudy uranu. Nie zabraknie również Atrakcja przeznaczona jest dla uczestników w każdym wieku, jest przystosowana również dla osób niepełnosprawnych.

Sprawdźcie koniecznie pełną ofertę na stronie - kliknij tutaj

Kowarskie kopalnie Podgórze i Liczyrzepa Kowarskie kopalnie Podgórze i Liczyrzepa

.

Dom Kata

Dom Kata

Przygotuj się na poznanie mrożącej krew w żyłach historii, która ukazuje w jaki sposób egzekwowano przestrzeganie prawa w średniowieczu. Narzędzia tortur, które zadawały ból i cierpienie, od zawsze budziły strach i wstręt a zarazem fascynowały i ciekawiły ludność. Ekspozycję urządzeń i narzędzi możesz zobaczyć w Kowarach przy ulicy Zamkowej 4. W tym miejscu możesz robić zdjęcia, nagrać film jak również dotknąć samych eksponatów! Do Domu Kata możesz swobodniej przyjść ze swoim psim przyjacielem. Kliknij tutaj i sprawdź godziny otwarcia :).